Usuwanie pleśni ze ścian koniecznością dla estetyki pomieszczenia i zdrowia człowieka

Dodano: 2016-06-22 Przez: admin


Pleśń to grzyb, który w optymalnych dla siebie warunkach potrafi nabrać bardzo szybkie tempo rozwoju. Na wewnętrznych ścianach, grzyby pleśniowe chętnie lokują się w miejscach, gdzie występują tzw. mostki termiczne. Są to miejsca, które się tworzą przez niedocieplenie fragmentów muru budynku.  W miejscu, gdzie styka się ściana z otoczeniem zachodzi zjawisko skraplania się wilgoci. W tego typu miejscach zazwyczaj występuje wyższy poziom wilgoci, a także łatwo przylegają do nich cząsteczki np. kurzu, co wszystko razem wzięte – ma bardzo duży wpływ na pojawienie się pleśni.
Pleśń jest łatwa w identyfikacji. Ujawnia się jako skupiska wykwitów, przybierających czarną, szarą lub zieloną barwę. Usuwanie pleśni ze ścian powinno się rozpocząć od razu po zauważeniu pierwszych kolonii, aby zapobiec ich namnażaniu się. Charakterystyczny, łatwo wyczuwalny jest także zapach pleśni. Dzięki niemu, można łatwo zidentyfikować jej obecność domu, nawet, jeśli jest ona przykryta tapetą i niewidoczna od razu.
Grzyby pleśniowe psują estetykę każdego pomieszczenia, w którym się zalęgną. Poza tym, wydzielają szkodliwe dla człowieka opary, które mogą powodować miele poważnych i przewlekłych chorób układu oddechowego. Usuwanie pleśni ze ścian ma zatem także ogromne znaczenie dla zdrowia, gdyż namnażanie się coraz większej ilości kolonii może znacząco pogarszać kondycję obcujących z tymi grzybami ludzi.

Jak skutecznie usunąć pleśń ze ścian?

Aby usuwanie pleśni ze ścian było skuteczne, a grzyby nie porwały, należy, poza usunięciem samych organizmów, zniwelować także przyczyny ich powstawania. Jednym z rozwiązań może być ocieplenie ściany, na której namnożyły się grzyby.
W przypadku usuwanie grzybów, należy oszacować, w jakim stopniu zaatakowały one ścianę: czy tylko na powierzchni, czy przeniknęły aż do muru, W tym drugim wypadku, należy skuć cały tynk, zachowując około metra zapasu od miejsca, gdzie zalęgła się pleśń. Po dokładnym oczyszczeniu i osuszeniu ściany można dopiero położyć nowy tynk.
 
 


Dodaj komentarz

Komentarze

Brak komentarzy

Menu